Абетка знань

Чому обличчя людини асиметричне: що про це знає наука

Світ нав­ко­ло нас любить симе­трію. Сніжинки, крила мете­ли­ків, листя — усе ніби ство­ре­не за ліній­кою. Але варто поди­ви­ти­ся в дзер­ка­ло ува­жні­ше, і стає зро­зумі­ло: з люди­ною ця логі­ка не пра­цює. Одна брова трохи вище, усмі­шка пере­ко­ше­на, ніс ледь від­хи­ле­ний убік — і це абсо­лю­тно нормально.

Більше того, все­ре­ди­ні нашо­го тіла симе­трії ще менше. Серце зліва, печін­ка спра­ва, леге­ні різні за фор­мою. Це не помил­ка ево­лю­ції, а про­ду­ма­на систе­ма. Розбираємося, звід­ки бере­ться аси­ме­трія і наві­що вона нам взагалі.

Асиметрія починається ще до народження

Різниця між пра­вою і лівою сто­ро­на­ми закла­да­є­ться на най­глиб­шо­му рівні — моле­ку­ляр­но­му. Білки, амі­но­ки­сло­ти й цукри мають так звану хіраль­ність: вони існу­ють у фор­мах, які схожі між собою, але не накла­да­ю­ться дзер­каль­но, як права і ліва рука­ви­чки. Саме ця «кри­ви­зна» стає пер­шим поштов­хом до май­бу­тньої асиметрії.

Приблизно на тре­тьо­му тижні роз­ви­тку ембріо­на з’являється кри­хі­тна стру­кту­ра з мікро­ско­пі­чни­ми вій­ка­ми. Вони обер­та­ю­ться в одно­му напрям­ку й ство­рю­ють потік ріди­ни, який букваль­но під­ка­зує тілу, де буде «ліво», а де «право». У резуль­та­ті акти­ву­ю­ться різні гени по оби­два боки зарод­ка, і симе­трія почи­нає лама­ти­ся — за планом.

Чому органи розташовані не дзеркально

Першим свою неза­ле­жність демон­струє серце. Спочатку це пряма труб­ка, але вона швид­ко зги­на­є­ться і змі­щу­є­ться вліво, пере­тво­рю­ю­чись на скла­дний насос. За ним «роз’їжджаються» й інші орга­ни: шлу­нок, печін­ка, селе­зін­ка. Усередині тіла вони роз­мі­ще­ні так, щоб пра­цю­ва­ти макси­маль­но ефе­ктив­но й не зава­жа­ти одне одному.

Навіть ске­лет не є іде­аль­но симе­три­чним. Різниця в дов­жи­ні ніг, пле­чей або напру­зі м’язів зустрі­ча­є­ться у біль­шо­сті людей, про­сто зазви­чай вона настіль­ки мала, що ми її не помічаємо.

Мозок теж не дзеркальний

На пер­ший погляд пів­ку­лі мозку вигля­да­ють одна­ко­во, але фун­кціо­наль­но вони різні. У біль­шо­сті людей мовні цен­три силь­ні­ше роз­ви­не­ні зліва, а зони, пов’язані з емо­ці­я­ми й роз­пі­зна­ва­н­ням облич, — спра­ва. Такий поділ ролей дозво­ляє мозку пра­цю­ва­ти швид­ше й ефективніше.

Саме тому аси­ме­трія про­яв­ля­є­ться і зовні. Ліва пів­ку­ля керує пра­вою сто­ро­ною тіла, тож під час роз­мо­ви в бага­тьох людей актив­ні­ше руха­є­ться права поло­ви­на облич­чя. Усмішка, мімі­ка, навіть жести — усе це трохи «пере­ко­ше­не», але саме тому вигля­дає живим.

Чому обличчя ніколи не буває ідеальним

Обличчя зда­є­ться симе­три­чним лише на від­ста­ні. Якщо ж дзер­каль­но ско­пі­ю­ва­ти одну його поло­ви­ну, резуль­тат часто вигля­дає дивно або навіть ляка­ю­че. Річ у тім, що наше облич­чя фор­му­є­ться з неве­ли­ким змі­ще­н­ням, зазви­чай уліво. Очі можуть бути на різній висо­ті, а центр облич­чя — трохи зсу­ну­тим від­но­сно черепа.

До цього дода­ю­ться випад­ко­ві чин­ни­ки: мікро­ско­пі­чні збої під час росту, мімі­чні зви­чки, трав­ми, сон на одно­му боці, стрес. Усе разом це ство­рює уні­каль­ний «візе­ру­нок», якого не має біль­ше ніхто.

Чому ідеальна симетрія нас насторожує

Цікаво, що мозок спри­ймає легку аси­ме­трію як норму. Абсолютно симе­три­чні облич­чя зда­ю­ться непри­ро­дни­ми, холо­дни­ми або навіть від­штов­ху­ю­чи­ми. Невеликі від­хи­ле­н­ня дода­ють інди­ві­ду­аль­но­сті, емо­цій і від­чу­т­тя справжності.

Асиметрія облич­чя й тіла — це не недо­лік і не збій. Це резуль­тат тон­кої робо­ти біо­ло­гії, ево­лю­ції й мозку, які разом роблять нас ефе­ктив­ни­ми, впі­зна­ва­ни­ми й живи­ми. І саме зав­дя­ки цій нерів­но­сті ми вигля­да­є­мо не як копії, а як уні­каль­ні люди.

Знайшли помил­ку? Виділіть текст та нати­сніть ком­бі­на­цію Ctrl+Enter або Control+Option+Enter.

Було цікаво?
❤️🤨

Залишити відповідь

Back to top button
Увійти

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: